Stefan Linder

Rådgivare/ Partner
08-545 225 51
070-88 88 658
stefan.linder@linderpartners.se

Rickard Bryngelsson

Rådgivare / Partner
08-545 225 56
0734-320 380
rickard.bryngelsson@linderpartners.se 

Yvonne Svensson

Rådgivare
08-545 225 55
0733-908 915
yvonne.svensson@linderpartners.se

Kenneth Spång

Rådgivare
08-545 225 57
kenneth.spang@linderpartners.se 

Helena Harrisson

Rådgivare
08-509 085 65
076-677 51 65
helena.harrisson@linderpartners.se

Håkan Moquist

Rådgivare
08-509 08 654
076-677 51 60
hakan.moquist@linderpartners.se

Emma Elmblad

Rådgivare
08-509 085 62
076-677 50 62
emma.elmblad@linderpartners.se

Martin Wiberg

Rådgivare
08-400 546 83
072-600 66 37
martin.wiberg@linderpartners.se

Inga-Lill Ingman

Försäkringsadministratör
08-545 225 54
inga-lill.ingman@linderpartners.se

Anna Engström

Försäkringsadministratör
08-545 225 52
anna.engstrom@linderpartners.se

Camilla Bernström

Försäkringsadministratör
08-509 085 61
camilla.bernstrom@linderpartners.se

Anna Karika

Försäkringsadministratör
08-509 085 66
anna.karika@linderpartners.se

Lena Wahlgren

Försäkringsadministratör
08-545 225 58
lena.wahlgren@linderpartners.se

Camilla Chressman

Försäkringsadministratör
08-545 225 59
camilla.chressman@linderpartners.se

Sanela Bilic

Försäkringsadministratör
08-509 085 60
sanela.bilic@linderpartners.se

Sanna Andersson

Office Manager
08-545 225 53
sanna.andersson@linderpartners.se

Så mycket tjänar du

Beräkna hur mycket man tjänar på en nettoupphandlad försäkring.

Din eller företagets årspremie för pensionsförsäkringar:

Vad menas med årspremie? »

Din ålder eller de anställdas snittålder:

Mer i pension till dig eller till de anställda vid nettoupphandlad försäkring:

0 kr Hur har vi räknat? »

Vad menas med årspremie

Här skall du fylla i den premie som betalas årligen till ditt eller dina anställdas pensionssparande.

Hur har vi räknat

Denna beräkning syftar till att visa hur mycket mer i pension man kan erhålla om man upphandlar försäkringar netto, dvs utan provision. 

Beräkningen baseras på angiven ålder och premie samt att premien betalas till 65 år och att pensionen utbetalas under 15 år. Skillnaden i avgifter mellan en nettoupphandlad jämfört med provisionsupphandlad försäkring är 0,5 % av pensionskapitalet, varje år, fram tills dess att sista pensionskronan är utbetald vid 80 år. 

Vi har räknat med en realränta på 4 % (dvs efter avdrag för inflation o skatter). Det innebär att skillnaden i pension kan relateras till dagens penningvärde. 

Skillnaden i avgifter skiljer sig mellan olika försäkringsbolag, de 0,5 % vi räknat med i detta exempel är lågt räknat. I många fall kan det skilja mer än 1 % och ibland upp till 2 % i högre avgifter, varje år.